Kilka kilometrów od polsko-czeskiej granicy znajduje się miejscowość Adršpach. Położona jest ona w części Gór Stołowych, które po stronie czeskiej noszą nazwę Adršpašskoteplické skály. Popularność zawdzięczają niezwykłym piaskowcom, które erodowały w przeróżne kształty. Znajdziemy tu również ogromne jezioro powstałe z dawnej piaskowni, wodospady czy słynne skalne wrota wykorzystane w filmie
Ten wspaniały rezerwat przyrody dzieli się na dwie części: Ardszpaskie Skalne Miasto oraz Teplickie Skalne Miasto. Można je zwiedzić razem, ale jest to dość długa trasa. Kiedyś odwiedziłam Skalne Miasto od strony miejscowości Teplice nad Metuji z Podróżnikami z Pcimia. Na pewno jest ono mniej tłoczne, bardziej dzikie, a skały są wyższe.
W Adršpach byliśmy dopiero koło południa, gdyż wcześniej wyszliśmy na Trójgarb. Było już bardzo tłoczno, a parking prawie pełny. Polecam zwiedzanie w tygodniu oraz w jak najwcześniejszej porze.
➜ Dojazd?
Granicę przekroczyliśmy od strony miejscowości Mieroszów. Stąd do Skalnego Miasta Adršpach jest około 5 km. Tuż przy wejściu do Skalnego Miasta znajduje się ogromny płatny parking, restauracja, kantor oraz toalety. Koszt parkingu to 100 koron czeskich za 4 godziny postoju. Nam w zupełności wystarczyło. Jeśli nie macie koron czeskich zapłacicie za niego kartą lub wymienicie złotówki w kantorze.
Parking GPS: 50.617727, 16.122987
➜ Wstęp?
Wstęp do Skalnego miasta płatny jest 120 koron czeskich, a studenci zapłacą mniej - 70 koron czeskich. 100 koron czeskich to mniej więcej 16/17 złotych. Tu również można zapłacić kartą.
➜ Trasy do wyboru?
Trasy turystyczne wyposażone są w chodniki, schodki, poręcze i platformy ułatwiające ich przejście.
Na wstępie dostaniemy mapę w wersji polskiej z opisanymi obiektami oraz dwoma trasami do wyboru.
Pierwsza z nich to trasa wokół jeziora - szlak niebieski. Jest ona na pewno mniej wymagająca. Przejście to około godzina po w miarę płaskim terenie.
![]() |
Wyrobisko w dawnej piaskowni. |
My wybraliśmy drugą opcję czyli szlak zielony okrężny. Prowadzi on koło różnych formacji skalnych. Dochodzi on również do małego wodospadu. Skąd możecie jeszcze podejść żółtym szlakiem do Wielkiego Wodospadu i Przystani na Jeziorku. W drodze powrotnej przechodzimy przez dwa warte odwiedzenia punkty widokowe: Wielka Panorama i Punkt Widokowy na Starostę.
Trasa zajęła nam niecałe 2 godziny szybkim tempem. Myślę że na spokojnie trasę można zrobić w około 3 godziny. W sezonie jeśli chcecie popływać na łodziach trzeba sobie zarezerwować więcej czasu, bo kolejki do nich były spore.
Niestety my akurat nie mieliśmy dużo czasu, gdyż rano byliśmy na Trójgarbie, a po południu planowaliśmy jeszcze nocleg pod Wielką Sową, który ostatecznie skończył się wyjściem na nią i noclegiem w Górach Stołowych - crazy dzień.
![]() |
Brama Gotycka. |
Szlak żółty wiedzie dalej do przystani flisackiej, z której można również wybrać się na rejs po części jeziora. Ta atrakcja jednak jest dodatkowo płatna.
![]() |
Punkt widokowy Wielka Panorama. |
![]() |
Punkt widokowy na Starostę. |
![]() |
Koniec i początek przy Wyrobisku dawnej piaskowni. |
Dalszą część #dzień3 sudeckiego tripa czyli Wielka Sowa znajdziecie tutaj.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz