kwietnia 10, 2024

Którym szlakiem na Kudłacze?

Schronisko na Kudłaczach znajduje się na wysokości ponad 700 m n.p.m. Położone jest w Paśmie Lubomira i Łysiny w Gminie Pcim. Łatwo dotrzeć tu z Krakowa, a przy okazji można wyjść na najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego czyli Lubomir. 

Opcji dojścia do schroniska jest naprawdę wiele - od tych najkrótszych po trochę dłuższe. Ja jednak polecę Ci trasę, która według mnie jest najlepsza. Opiszę również dwie opcje dla zmotoryzowanych, którzy wolą jak najszybciej znaleźć się przy schronisku. Z tego tekstu dowiesz się: 

  • Którym szlakiem najlepiej wyjść na Kudłacze? 
  • Gdzie zostawić auto przed wyjściem na szlak?
  • Jak skrócić wyjście na Kudłacze? Którym szlakiem najlepiej iść z dzieckiem? 

Rozmieszczenie szlaków prowadzących do Schroniska PTTK na Kudłaczach.

Dostępne szlaki i parkingi

Do schroniska na Kudłaczach dojść można szlakami z: 

  • Pcimia - czarnym lub żółtym 

Auto w Pcimiu najlepiej zostawić na sporym parkingu położonym przy parku. Jest on darmowy, jednak w tygodniu bardzo zatłoczony i często trudno na nim o miejsce. W weekend tego problemu nie będzie.

  • Myślenic (Zarabie) - zielonym lub czerwonym 

Oba szlaki zajmą około 3 godziny w jedną stronę. Istnieje jednak dodatkowa opcja wyjechania kolejką linową na Górę Chełm, aby skrócić sobie dość strome podejście na zielonym szlaku z Zarabia. Później szlak już biegnie głównie przyjemnym grzbietem, a stromsze podejście zaczyna się dopiero po zejściu z Działka. Z Góry Chełm na Kudłacze wyjdziesz w 2 godziny. 
! Pamiętaj jednak, że kolejka linowa na Górze Chełm kursuje poza wakacjami tylko w weekendy, a w sezonie zimowym jest zamknięta (listopad-marzec)! Często kursy odbywają się tylko o pełnych godzinach, a jeśli warunki są niekorzystne kolejka jest zamknięta. Tak samo wieża widokowa na Górze Chełm otwarta jest w tym samym czasie co Kolejka Linowa - więc nie zdziw się, że może być zamknięta ! Godziny otwarcia można śledzić na stronie Sport Arena Myślenice.





Auto najlepiej zostawić na dwóch jedynych darmowych parkingach dostępnych na Zarabiu:
  1. Przy Parku Linowym Małpi Gaj - jednak radziłabym uważać tutaj na swoje auto zwłaszcza wieczorami ("jest to miejsce motoryzacyjnych spotkań miejscowej młodzieży") - jest tutaj sporo miejsca. Druga opcja to kawałek wcześniej. Wzdłuż drogi dojazdowej do Małpiego Gaju ciągnie się sporo miejsc parkingowych. Stąd najbliżej do szlaku zielonego.
  2. Duży darmowy parking tuż obok ronda na Zarabiu. Stąd najbliżej do szlaku czerwonego. 
W weekendy (zwłaszcza wakacyjne przy bardzo ładnej pogodzie) Zarabie jest !bardzoo! zatłoczone. Po godzinie 11:00 często brakuje już miejsc parkingowych, a im później tym większe korki do wjazdu. Natomiast wieczorem, bądź po wakacyjnej burzy przy wyjeździe tworzą się jeszcze większe zatory. Najrozsądniejszą opcją będzie wybranie szlaku z innej miejscowości. Natomiast w tygodniu spokojnie można stąd wyruszyć na szlak, jest nieporównywalnie spokojniej :) 

  • Poręby - szlakiem zielonym przez Kamiennik. 

Auto w Porębie można zostawić przy kościele. Szlak jest mało widokowy - głównie prowadzi po lesie. Po drodze miniesz ciekawe osuwiska i odsłonięte stoki zbudowane z piaskowców. 


Panorama z początku szlaku zielonego na Kamiennik

  • Lubnia - szlakiem żółtym. 

Chyba najdłuższa opcja na dojście do schroniska. Auto zostawić można pod kościołem, a bliżej przy boisku sportowym w Lubniu. Trasa jest dość monotonna. Początkowo prowadzi przez pola uprawne, obok domów. Później głównie lasem z prześwitami w paru miejscach. Szlak ten wyprowadzi Cię pomiędzy szczytami Trzy Kopce, a Łysiną. Stąd blisko już na Lubomir. Aby dojść do Schroniska na Kudłaczach należy zmienić kolor szlaku na czarny lub czerwony. 



Z szlaku żółtego z Lubnia można zobaczyć Tatry.


Kudłacze dla zmotoryzowanych

Jeśli chcesz skrócić sobie wyjście do schroniska na Kudłaczach z różnych powodów to polecam dwie opcje: 

Wyjazd autem pod szczyt Działek
  • Z Poręby można skrócić trasę i wyjechać wąską drogą do szlaku czerwonego tuż pod Działkiem 
  • Z Pcimia również można wyjechać na Działek nową asfaltową drogą. Kieruj się na część miejscowości zwaną Pcim-Krzywice, a następnie rolę Wielkie Ulmany. Droga ta łączy Pcim z Porębą.

Asfaltowa droga prowadząca na Działek.

Miejsc na zostawienie auta jest niewiele. Auta zostawiane są na poboczu, tuż przy szlaku czerwonym.

Droga asfaltowa prowadząca z  Pcimia - rola Wielkie Ulmany pod Działek

Droga bita prowadząca z Pcimia - rola Obajtki pod Działek. 

 
Z okolic Działka szlak czerwony prowadzi do schroniska na Kudłaczach. Przejście zajmie Ci maksymalnie godzinę, a szybkim tempem pół godziny. Nowy szlak prowadzi zakosem. Można również iść starym wariantem, który jest bardziej stromy (szlaki łączą się parę minut pod schroniskiem).

Widok spod Działka w stronę Poręby, w pogodny dzień zobaczyć można stąd Kraków.






Wyjazd pod schronisko na Kudłaczach
  • Z Pcimia kieruj się na część wsi zwaną Pcim-Sucha, a dokładniej Działy. Wyjedziesz dosłownie pod schronisko na Kudłaczach. Parę minut drogi od schroniska znajduje się duży parking - poza weekendem bezpłatny. Z niego zobaczysz najpiękniejszą panoramę obejmującą Tatry. Polecam tu podejść jeśli wyszedłeś na Kudłacze od innej strony niż szlakiem czarnym, ponieważ panorama spod schroniska jest trochę gorsza.
Panorama na Tatry spod parkingu na Kudłaczach

Zachód słońca pod schroniskiem na Kudłaczach.

A więc którym szlakiem wyjść na Kudłacze? 

  • Dla osób z dziećmi 
Polecam opcję wyjazdu pod Działek. Skróci to wędrówkę do 1 godziny. Do schroniska powędrujesz szlakiem czerwonym. Jednak nie wyjedziesz tutaj wózkiem, gdyż szlak jest miejscami mocno kamienisty. Dla osób z wózkiem polecam poprzednią opcję, czyli wyjazd tuż pod schronisko.

Zejście z Działka - widok w stronę schroniska na Kudłaczach i drogi dojazdowej z Poręby.


 
Szczebel, Luboń Wielki i Tatry z okolic Działka.


Jeśli chcesz trochę więcej pospacerować najlepszą opcją będzie wyjazd kolejką na Górę Chełm, a następnie wędrówka szlakiem zielonym, później czerwonym na Kudłacze.


  • Dla osób średniozaawansowanych
Jeśli wybierasz się na Kudłacze w weekend polecam szlak żółty z Pcimia przez Górę Krzywicką. Dlaczego akurat ten? Jest mniej zatłoczony i możesz zrobić pętelkę.

Wyjście żółtym szlakiem zajmie Ci 3 godziny, a będziesz mieć opcję powrotu czarnym szlakiem przez Banię (szlak czarny jest bardziej stromy, więc polecam nim zejść). Cała trasa z powrotem zajmie około 4 godziny.


Auto zostaw na parkingu przy parku w Pcimiu, następnie udaj się żółtym szlakiem przez pola uprawne, z których jest piękny widok na Szczebel i Luboń Wielki. 


! Wyjdziesz później na asfalt prowadzący do części wsi zwanej Pcim-Krzywica. Po chwili pojawi się mostek nad rzeką Krzywiczanką. Pamiętaj, że około 150 metrów za tym "krzywym mostkiem" szlak odbija w lewo. Bardzo dużo osób omija ten skręt. Nawet jeśli go ominiesz to nic nie stanie, bo do schroniska można dojść drogą asfaltową, jednak przyjemniej wędruje się lasem. Część osób skraca szlak i zostawia auto przy tym mostku, jednak jest tutaj bardzo mało miejsca i nie polecam tego robić. 
Widok na Pcim z szlaku żółtego

Szlak prowadzi przez osiedle domów, następnie obok pól upranych, a potem głównie przez piękny las. 


 


Po drodze polecam zboczyć z żółtego szlaku na Wielki Kamień na Krzywickiej Górze. Droga zajmie Ci 10 minut w dwie strony.

  


 

W 2022 roku wymieniliśmy oznaczenie szlaku na Krzywickiej Górze. Szlak czarny na Wielki Kamień wyznaczył mój tata. Został on potem naniesiony na mapy. 

Wymiana kierunkowskazów Wielki Kamień Góra Krzywicka.


Później lasem zawędrujesz na zarośnięty szczyt Działek. Ma tutaj swój początek ponad 30 kilometrowy żółty szlak prowadzący przez Krzywicką Górę do Pcimia, a następnie przez Kotoń i Koskową Górę do Makowa Podhalańskiego.  Z okolic szczytu rozlegają się piękne widoki w stronę Pogórza Wielickiego z Krakowem w tle. 



Stąd czeka Cię wędrówka szlakiem czerwonym. Tuż pod schroniskiem przy szlaku rozlega się piękna panorama na Beskidy z Babią Górą i częścią Tatr w tle. 



Schronisko na Kudłaczach można odwiedzić o każdej porze roku. Znajduje się tu rozległa polana, wiata na ognisko i plac zabaw.



Gdzie iść z schroniska na Kudłaczach? 

Nie kończ wycieczki na schronisku na Kudłaczach. Polecam z Kudłaczy: 

Wiosną zobaczysz tu krokusy, a szlak jest bardzo łatwy i zajmie Ci tylko pół godziny w jedną stronę. Co roku odbywa się tutaj Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich podczas którego zobaczyć można inscenizację bitwy pod Łysiną. 

Znajduje się tu wiata i miejsce na ognisko. Można rozbić namiot!

Sucha Polana to najbardziej na północ wysunięte stanowisko krokusów w Beskidach.
  • Wyjście na Lubomir. 
Szlak jest bardzo łatwy. Praktycznie to taki lekki spacer po lesie, bez większych podejść. Wybrać możesz szlak czerwony lub czarny. Przy szlaku czerwonym zboczyć możesz do symbolicznej Mogiły Żołnierzy AK. Lubomir to najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego. Znajduje się na nim obserwatorium astronomiczne, które oferuje nocne jak i dzienne pokazy nieba (informacje znajdziesz na stronie internetowej). Podbić możesz tu również pieczątkę do Korony Gór Polski. Widoków ze szczytu nie ma, natomiast z Polany Spadzistej znajdującej się tuż pod szczytem zobaczysz panoramę obejmującą Pogórze Wiśnickie, część Beskidów i jezioro Dobczyckie . Szlak zajmie Ci godzinę w jedną stronę z schroniska na Kudłaczach. Jeśli twoim celem jest tylko Lubomir to dojść tutaj możesz jeszcze krótszym szlakiem spod Gościńca pod Lubomirem.


Symboliczna Mogiła Żołnierzy AK


Widok z Polany Spadzistej.

Obserwatorium Astronomiczne na Lubomirze.



  • Idź na grzyby! Lasy w okolicach Góry Chełm, jak i również Lubomira i Łysiny pełne są grzybów i borówek (jagód). 

Co najważniejsze wędrówkę odbyć możesz o każdej porze roku. Nawet podczas deszczu Beskid Makowski potrafi zachwycić! 

W stronę Kotonia ze stoków Krzywickiej Góry.

W stronę schroniska na Kudłaczach ze stoków Krzywickiej Góry. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz