października 19, 2023

Gotowy plan wycieczki w Słowacki Raj



Słyszałeś kiedyś o Słowackim Raju ale nie wiesz jak zaplanować wycieczkę? Dobrze trafiłeś!

Mam dla ciebie gotowy plan na dwudniową wycieczkę po tym niezwykłym terenie! 


Słowacki Raj to nic innego jak Góry Straceńskie. Teren ten słynie z pięknych wąwozów, przez które można przejść niezwykle wyznaczonymi szlakami. A czemu niezwykle? Bo czeka na ciebie niezliczona ilość drabinek, pomostów, przepaścistych ścieżek. Bliżej wodospadów niż tam nie da się być nigdzie indziej! 


Jak dojechać i gdzie nocować? 

Słowacki Raj położony jest na południe od Popradu, dokładniej 20 minut jazdy samochodem. Najlepszym punktem wypadowym są Hrabustice - Podlesok. To niewielka "miejscowość" u stóp Słowackiego Raju. Znajdziesz tam parę restauracji, płatny parking oraz spory camping, na którym polecam zanocować. Jego ogromnym atutem jest położenie, gdyż znajduje się tuż przy wejściu do najbardziej znanej doliny Słowackiego Raju jaką jest Sucha Bela. 


Po prawo wjazd na camping w Podlesoku, po lewo droga do Doliny Sucha Bela.


Plan dwudniowej wycieczki po Słowackim Raju 

Plan jest prosty: pierwszego dnia przyjeżdżasz do miejscowości Hrabustice - Podlesok, wędrujesz po jednej z dolin, a następnie nocujesz na campingu. Drugiego dnia czeka cię bardzo długa wędrówka (jeśli chcesz zobaczyć największe atrakcje tego regionu w jeden dzień) lub niedługi spacer. | Można przedłużyć pobyt, niestety my na to nie mieliśmy czasu, a lubimy długie wędrówki |

Uwaga! Parę wskazówek odnośnie Słowackiego Raju:

  • W sezonie duża ilość turystów - możliwe zatory na szlakach (niestety niektórzy turyści są słabo przygotowani na to co ich czeka - drabinki, śliskie stopnie, przepaściste miejsca). Jeśli masz lęk przestrzeni, a sama myśl o wchodzeniu po śliskiej drabinie Cię przeraża nie wybieraj się na proponowane przeze mnie trasy.
  • Jeśli jest susza wodospady nie robią aż takiego wrażenia i niskie buty trekkingowe wystarczą. 
  • Najbardziej atrakcyjne szlaki są jednokierunkowe. Weź to pod uwagę planując wycieczkę.
  • Wstęp do Parku Narodowego na jeden dzień wynosi 1,5 euro od osoby dorosłej. Można również zakupić bilet na parę dni.
  • Pamiętaj, że jesteś na terenie Słowacji, polecam wykupić ubezpieczenie turystyczne takie samo jak w Tatry Słowackie


Dzień 1

Dzień dojazdu na miejsce. W związku z czym na ten dzień polecam krótszą trasę. Można przejść dolinę Wielki Sokół albo Piecky. Obie doliny są jednokierunkowe i dużo mniej popularne wśród turystów. Oddziela je czerwony szlak którym można wrócić z powrotem na parking. My tym razem wybraliśmy Wielki Sokół. 

Link do trasy w mapie turystycznej

Dojazd

Dojeżdżamy do wsi Hrabusice i skręcamy w stronę Podlesoku. Nie zatrzymujemy się w nim, lecz udajemy się dalej w stronę osady Hrabusicka Pila. Asfaltowa droga wiedzie tutaj przez Dolinę Wielkiej Białej Wody, wzdłuż której jest zakaz parkowania. W Pile można zaparkować samochód na płatnym parkingu, skąd w 25 minut dojdziesz do początku szlaku Wielki Sokół. Lecz bliżej do początku szlaku Wielki Sokół jest z początku szlaku do jeziora Blajzloch. Znajduje się tu niewielka polana, a postój jest bezpłatny. Parking znajduje się za mostkiem, a do początku żółtego szlaku dojdziesz w 10 minut (1km)

Parking Blajzloch
Parking Blajzloch wjazd

Dolina Wielkiej Białej Wody
dojście do początku szlaku.

Początek szlaku Wielki Sokół




Szlak Doliną Wielki Sokół w Słowackim Raju

Początek szlaku wydaje się niepozorny. Dopiero po 3 km (30 minut) pojawia się rzeka. Szlak wydaje się na bardzo dziki i prowadzi dnem szerokiego kamienistego wąwozu.  



Miniesz wiele powalonych drzew, a ludzi tutaj niewiele w porównaniu 
z innymi dolinami.


Po 5km wędrówki (ponad godzinie) pojawiają się drabinki, drewniane pomosty, a nawet kłody z wyciosanymi stopniami (tutaj uwaga, bo można się poślizgnąć) 

  

Jest bardzo dziko! Wąwóz staje się coraz węższy, a kłody walają się wszędzie.  




 Największą atrakcją doliny jest przejście po drabinkach obok Małego i Wielkiego Wodospadu.

  


 

Po 7km (2 godzinach) czeka nas wyjście z wąwozu i powrót czerwonym szlakiem na parking. Szlaki dwukierunkowe w Słowackim Raju są trochę nudne i monotonne. Często prowadzą bez widoków po lesie. Powrót zajmie Ci około 3 godzin. Na całą trasę przeznaczyć trzeba 4-5 godzin.

Szlak czerwony powrotny

Na koniec dnia nocleg na campingu w Podlesoku. Camping to jedno wielkie pole, na którym gdziekolwiek można rozbić namiot. Mało jest tutaj skrzynek elektrycznych, a chcąc skorzystać z prysznica należy zakupić żetony w recepcji. Co ciekawe na campingu znajdziecie samoobsługowy automat z piwem :)



Dzień 2 

Bardzo długa całodzienna wędrówka. Zobaczysz wszystkie największe atrakcje Słowackiego Raju w jeden dzień. Czas przejścia całej trasy to 7 godzin (bądź dłużej jeśli napotkasz zatory), dlatego też można ją modyfikować według własnego upodobania lub podzielić na parę dni.

Link do trasy w mapie turystycznej.

Na szlak wychodzimy z campingu w Podlesoku. Polecam wyjść jak najwcześniej, a unikniesz kolejek na drabinkach. 

Sucha Bela to najsłynniejsza dolina Słowackiego Raju. To jedyny odcinek jednokierunkowy na naszej trasie, który przejdziesz w około 2 godziny. Szlak wiedzie skalnym wąwozem z dużą ilością drabinek, drewnianych pomostów i metalowych stopni. 

 



Jest widowiskowo! Drabinki są naprawdę wysokie i prowadzą tuż obok malowniczych wodospadów. 


 




 

Następnie udaj się do serca Słowackiego Raju zwanego Klastorisko. To rozległa polana, na której krzyżuje się wiele szlaków. Znajdziesz tu schronisko turystyczne oraz ruiny klasztoru kartuzów. Jeśli pogoda pozwoli zobaczysz Tatry. Tutaj możesz wrócić wybranym szlakiem dwukierunkowym do Podlesoka, bądź kontynuować wędrówkę naszymi śladami. 

Jedyne schronisko turystyczne w Słowackim Raju



Ruiny klasztoru




Wędrujemy dalej niebieskim szlakiem w stronę Przełomu Hornadu. Czeka nas około godzinne, miejscami strome zejście do rzeki.



Gdy dojdziesz do rzeki Hornad polecam zboczyć na zielony szlak i wyjść na Tomasovsky Vyhlad. Podejście jest dość strome (20-30 minut), ale warte widoków. To skała wisząca tuż nad Przełomem Hornadu wysoka na 667 metrów. Powrót tą samą trasą do niebieskiego szlaku.

Zielony szlak na Tomasovsky Vyhlad

                             

 


Następnie niebieskim szlakiem przejdziesz Przełom Hornadu. To szlak dwukierunkowy przez co nieraz tworzą się zatory. Prowadzi wzdłuż rzeki Hornad. Największą atrakcją są metalowe stopnie przytwierdzone do skał wąwozu tuż nad rzeką Hornad. Szlak jest bardzo długi, przez co po całym dniu wędrówki staje się trochę monotonny. Parę razy przejdziesz przez stalowe mosty na rzece. Przejście od rozdroża przy Tomasovskym Vyhladzie do Podlesoka zajmuje aż 3 godziny. 

 



 


 

 

Po całodziennej wędrówce polecam zanocować na campingu w Podlesoku, bądź jeśli starczy Ci sił wrócić po dwóch dniach do domu tak jak my. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz